The 2014 Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs) Nominees

1

Here are the nominees for the third edition of the prestigious Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs).

Announcing the nominees was popular on air duo, Nick Mutuma of Mashariki Mix and Sika Osei of 53 Extra during a special live broadcast on all Africa Magic and Maisha Magic channels. With them in the studio to discuss the quality of this year’s entries was renowned writer, filmmaker and AMVCA judge, Mr. Femi Odugbemi.

The nominees for the 2015 AMVCAs are:

Best Actor in a Comedy

  • The Interview (Frank Donga) – Kunle Idowu
  • The Meeting – Femi Jacobs
  • Meet the Adebanjos – Wale Ojo
  • Horn Free Day- Kelechi Udegbe
  • Fundi-Mentals – Gerald Langiri
  • The Last 3 Digits Nonso Diobi

Best Actress in a Comedy

  • Folly – Joke Silva
  • When Love Happens – Weruche Opia
  • The Meeting – Rita Dominic
  • A Letter from Adam – Lydia Forson
  • I Come Lagos – Nse Ikpe Etim

Best Actor in a Drama

  • A Place in the Stars – Gideon Eche-Okeke
  • Honeymoon Hotel – IK Ogbonna
  • Unforgivable – Mike Ezuruonye
  • Devil In The Detail – Adjetey Anang
  • Brave – Wole Ojo
  • Confusion Na Wa – OC Ukeje
  • Secret Room – O.C Ukeje

Best Actress in a Drama

  • Make.A.Move – Ivie Okujaye
  • Iyore – Rita Dominic
  • A Place in the Stars – Amaka Mgbor
  • Love or Something like That – Joselyn Dumas
  • October 1 – Kehinde Bankole
  • Reflections – Aisha Kamara

Best Art Director (Movie tv)

  • October 1 – Pat Nebo
  • Secret Room – Crey Ahanonu/Simon Peacemaker
  • Veve – Ayako Bertolli
  • Verdict – Stanlee Ohikhuare
  • Prince of Barmah – Frank Rajah Arase

Best Cinematographer (Movietv)

  • October 1 – Yinka Edward
  • A Place in the Stars – John Demps/ Harald Beeker/ Manuel Lapiere
  • The Antique – Dj Tee
  • Verdict – Stanlee Ohikhuare
  • Secret Room – Lukman Abdulraman/Simon Peacemaker

Best Comedy Writer (Movietv)

  • The Meeting – Tunde Babalola
  • Clinic Matters Episode 203 – Adekunle Salawu
  • 3when Love Comes Around – Zynnell Zuh and David Amah
  • When Love Happens – Seyi Babatope/Diche Enuwa/Temitope Bolade
  • A Letter from Adam – Lydia Forson

Best Costume Designer (Movietv)

  • October 1 – Deola Sagoe/Obijei Oru
  • Dazzling Mirage – Adebimpe Adebambo
  • Rush TV Series -Tiona Wangechi
  • Love or Something like That – Nana Akua Manso
  • Under Your Skin – Ngozi Jombo

Best Documentary

  • The Gift of the Nile – Yvonne Bassey
  • These Past Times – Katman
  • Shashamane Southern Ethiopia – Yvonne Bassey
  • Paradox Of Life – Katman Dayil
  • The Masai Mara Adventure – Yvonne Bassey

Best Drama Writer (Movietv)

  • A Place in the Stars – Ita Hozaife And J.K. Amalou
  • Devil in the Detail – Shirley Frimpong-Manso
  • Iyore – Frank Rajah Arase
  • Yellow Cassava – Damijo Efe Young
  • October 1 – Tunde Babalola

Best Lighting Designer

  • October 1 – Lanre Omofaye
  • The Antique – Dj Tee
  • Verdict – Stanlee Ohikhuare
  • Fundi-Mentals – John Wambugu
  • Tales of Eve – Caged Tajudeen Abdulazeez

Best Local Language Hausa

  • Bincike – Hafizu Bello/Abubakar Bashir
  • Maja – Abba Miko Yakassai
  • Shagun Doka – Andrew Ohio Ohiorenoya
  • Mai Farin Jini – Uzee Concept
  • Ni Da Matata – Abba Miko Yakassai

Best Local Language Igbo

  • B For Boy -Uche Nwa dili
  • Onye Ozi (The Messenger) -Obi Emelonye
  • Har Da Mijina – Uzee Concept
  • Olanma – Onyekachukwu Okeke
  • Saint Ossai – Collins Ezenwa

Best Local Language SWAHILI

  • Network – John Kallage
  • Veve – Sarika Hemi Lakhani
  • Mama Duka – Njoki Muhoho
  • Almasi – Almasi
  • Mdundiko – Timothy Conrad

Best Local Language YORUBA

  • Olosa – Temitayo Adeniyi
  • Dagbere – Oluwole Cole
  • Dada Oni Paki -Fidelis Duker
  • Alakada 2 – Alakada2
  • Iya Alalake – Faithia Balogun

Best Make-Up Artist

  • October 1 – Sacred
  • Verdict – Stanlee Ohikhuare
  • Iyore – Matthew Alechenu Hyacient
  • A Place In The Stars – Chinwem Elevoh / Sandra Udoewah
  • The Meeting – Juliette Okoli

Best Movie (Comedy)

  • The Meeting – Rita Dominic
  • A Letter from Adam – A Letter From Adam
  • The Meeting – Mildred Okwo
  • 30 Days in Atlanta – 30 Days In Atlanta
  • Jand Hustle – Ehizojie Ojesebholo

Best Movie (Drama)

  • Devil in the Detail – Devil in the Detail
  • Invasion 1897 – Lancelot Oduwa Imasuen
  • Secret Room – Simon Peacemaker/ Crey Ahanonu
  • A Place in the Stars – A Place In The Stars
  • October 1 – Kunle Afolayan
  • Make.A.Move – Make.A.Move

Best Movie Director

  • Invasion 1897 – Lancelot Oduwa Imasuen
  • A Place in the Stars – Steve Gukas
  • Secret Room – Eneaji Chris
  • Verdict – Stanlee Ohikhuare
  • Potomanto – Potomanto

Best New Media-Online

  • Verdict – Stanlee Ohikhuare
  • Ogas at the Top – Marie Lora-Mungai
  • Leeway – Eric Aghimien
  • Hard Times – Imoh Umoren
  • Between The Lines – Likarion Wainaina

Best Movie Of 2014

  • Invasion 1897 – Lancelot Oduwa Imasuen
  • Yellow Cassava – Zeb Ejiro
  • October 1 – Kunle Afolayan
  • A Place in the Stars – A Place In The Stars
  • Iyore – Frank Rajah Arase

Best Short Film

  • Verdict – Stanlee Ohikhuare
  • Not Right – Not Right
  • Brave – Lowladee (Adeleke Dolapo)
  • Oblivious – Kiki Omeili
  • The Throne – Jibril Mailafia

Best Sound Editing

  • A Place in the Stars – Susan Penington
  • October 1 – Kulanen Ikyo
  • Render To Caesar – Michael Ogunlade
  • Gidi Up – Muhammed Atta & Jadesola Osiberu
  • Love or Something like That Kofi Boachie-Ansah
  • The Antique – Flo

Best Video Editor

  • A Place in the Stars – Antonio Ribeiro
  • Veve – Roselidah Taabu Obala
  • October 1 – Mike Steve-Adeleye
  • Devil in the Detail – Nana Akua Manso
  • Reflections – Victoria Akujobi

Best Supporting Actress

  • 30 Days in Atlanta – Ada Ameh
  • The Meeting – Linda Ejiofor
  • 30 Days in Atlanta – Ese
  • Gidi Up – Iretiola Doyle
  • Confusion Na Wa – Tunde Aladese

Best Supporting Actor

  • A Place in the Stars – Segun Arinze
  • 30 Days in Atlanta – Richard Mofe Damijo
  • Iyore – Yemi Blaq
  • Knocking On Heaven’s Door – Blossom Chukwujekwu
  • When Love Happens – O C Ukeje

Best Television Series

  • The Xyz Show – Godfrey Mwampembwa
  • Jack Okell – Georgia Arnold
  • Rush TV Series – Rush Series
  • Gidi Up – Jadesola Osiberu
  • Maliposa – Mingeli Palata
SHARE

1 COMMENT

  1. can someone tell me how to enter for these awards , when are submissions done, and from what year of productions do accept.

LEAVE A REPLY