Winners at Nigerian Broadcasters Merit Awards (NBMA) 2014

0
nbmas_new_plaque
NBMA PLAQUE

It was fun, frills and thrills on Saturday November 15, 2011, as broadcasters from the North, South-West, South-East and Lagos stormed the Ballroom of Oriental Hotel for the much talked about fifth edition of the Nigerian Broadcasters Merit Awards.

His Excellency, Governor Mohammed Rabiu Musa Kwankwaso of Kano State was crowned as the Best Governor in the Northern region of Nigeria while Dr. Ahmed Tijjani Ramalan, the Executive Chairman ATAR Communication, bagged The Lifetime Achievement Award for his Outstanding contributions to the growth of quality broadcasting in the Northern part of Nigeria, and Prince Gbolahan Lawal, the Honourable Commissioner, Ministry of Agriculture & Cooperatives ,Lagos was also honoured for his Outstanding Performance in the development of Agricultural sector in Lagos State.

The event was hosted by Wazobia FM’s electrifying presenter Omotunde Adebowale- David a.k.a Lolo1 alongside Rhythm FM’s ace presenter Anita Isedeh otherwise known as Omalicha and Elajoe.

Below is the full list of winners at NBMA 2014.

COMPETITIVE CATEGORIES

 

  1. Best Campus Radio Station        

   Unilag FM (Lagos).

 

 

  1. Best Campus Radio Presenter        

Michael Dimeji-Lamu (Unilag FM)

 

  1. Best Online Radio Channel

     Praise World Radio

 

  1. Best Online TV Channel

Ndani TV

 

5Humanitarian Award

Isaac and Nneke Moses (Goge Africa)

 

6-Cameraman of the Year

Iyke Elue (AIT)

 

7- Producer of the Year

Suleiman Aledeh (Sunrise Daily on Channels TV)

8- Best Station Manager

Evita Moussalli (Wazobia, Cool and Nigerian Info)

 

 

9Best Programme Director (TV only)

Ayoola Opere (EbonyLife TV)

 

 

10-Visual Editor of the year

   Segun Oderinde (Moment with Mo)

 

 

  1. Best coverage of news story   (TV) (Satellite/Digital channel only)

Channels TV

 

 

12- Best coverage of news story Radio – (National)

     Radio Nigeria

 

 

13- Best coverage of news story (Regional)   North

     Kapital FM Abuja

 

 

14- Best coverage of news story   South-West

       Orange FM (Akure)

 

 

15- Best coverage of news story     South-East

Love FM (Port Harcourt)

 

 

  1. Best Pay Digital TV channel provider

Gotv

 

 

  1. Pay Digital TV channel provider with Best Technical Innovation

 

     StarTimes

 

18- Pay satellite TV channel provider with Best Creative Innovation

DSTV

 

 

19- TV Station with Best Creative Innovation

     -Channels TV

 

 

20 –Radio Station with Best Creative Innovation

Inspiration FM

 

 

21- Best Use of Branded Content (TV only)

. Who Wants To be A millionaire

.

22-TV Channel with Best Station Imaging

-Channels TV

 

23-Radio Channel with Best Station Imaging

     Cool FM

 

 

  1. BestEntertainment program on TV

AY Show

 

25- Best TV Series/Drama            

     Clinic Matters

 

 

26-Best Talk Show on TV                    

     Sunrise Daily on Channels TV

 

 

27- Best TV Reality Show

     MTN Project Fame

 

28-Best Brands/Business/ Food/Technology programme on TV      

   – Foodie and Spice (WapTV)

 

  1. 29. Best TV Community Access programme

     KaKaaki on AIT

 

 

30-Best Community Access programme on Radio    

   -Uzu Ummune on Blaze FM

 

 

31- Best Coverage of a Live Event   (TV Only)

-AIT

 

32- Best Sports program on TV

-Sports File (AIT)

 

33-Outstanding Sportscaster on TV (Male)

   Alfred Okoligwe (AIT)

 

34-Outstanding Sportscaster on TV (Female)

  • Juliet Mafua (TVC)

 

 

 

35- Best Sports analyst/commentator

-Victor Ikpeba

 

36- Outstanding Sportscaster on Radio (Male) Lagos

.-Jide Alabi (Rhythm FM)

 

 

37- Best Sportscaster on Radio (Female)

     -Princess Fiona (Nigeria Info)

 

 

38- Best Sportscaster on Radio     (North- South-East)

– Mohammed Suleiman Mowiz (Liberty FM Kaduna)

 

39- Best Radio Program Presenter (s) (Educational/Health/Human Interest) ‘Listener’s Choice’

Health Matters with Jacqueline Adebija (Liberty FM Kaduna)

 

 

 

40- Best New Radio Station

-Beat FM Ibadan

 

  1. 41. Best TV Station     (NATIONAL)  

-A.I.T Network

 

42 .Best TV Station       (REGIONAL)

-OGTV

 

 

43Best TV Channel  

-EbonyLife TV

 

 

  1. Best Entertainment Channel     (Africa)              

HipTV

 

 

  1. 45. Best Entertainment Channel   (International)

-E!-Entertainment

 

  1. Best Radio Station (Lagos)

-City 105.1 FM

 

 

47- Best Radio Station (North)

     -Freedom Radio FM, Kano

 

48- Best Radio Station (South-West)

-Grace FM (Lokoja)

 

49- Best Radio Station (South-East)

Blaze 95.1FM (Anambra)

 

50-Best Indigenous TV Channel      

-Africa Magic Yoruba

 

  1. 51. Best Indigenous Radio Station (South-West) (Yoruba/Pidgin)    

     -Faaji FM (Lagos)

 

 

52- Best Indigenous Radio Station (North)( Hausa)    

– Tashariyanci 91.7FM (Kaduna)

 

 

53 Best Indigenous Radio Station East (Igbo/pidgin)  

     Magic FM (Aba)

 

 

54- Best Newscaster   (Indigenous) Pidgin/Igbo

Tuebi Abide (Wazobia FM Lagos)

 

 

55- Best Newscaster (Indigenous) Yoruba

-Bayo Faleke (Splash FM Ibadan)

 

56- Best Newscaster of the Year (Indigenous)   Hausa

Ashu Brown (Dala FM Kano)

 

57– Best Indigenous Presenter (Male)     South-West (Yoruba/Pidgin)

       -Fatai Dan Kazeem (Ilorin)

 

58- Best Indigenous Presenter ( (Female)     South-West (Yoruba/Pidgin)

-Omidan Olayinka (Royal FM Ilorin)

 

 

59 Best Indigenous Presenter (Male)   South-East-North Igbo/Pidgin

   -James Expensive (Wazobia FM Abuja)

 

60 -Best Indigenous Presenter (Female)   South-East-North Igbo/ Pidgin

-Imaobong (SabiGirl) (OneMic Lounder)

 

61- Best Indigenous Presenter     North Hausa/Pidgin

-Ibrahim Yunus (Unity FM Jos)

 

  1. Best TV Reporter

Chukwuma Onuekwusi (Channels)

 

63-Best Newscaster (TV)   Male

-Ayotunde Balogun (Channels)

 

64-Best Newscaster (TV)   Female

-Harriet Agbenyi (Channels TV)

 

  1. 65. Best Radio Newscaster (English). Male

Solomon Iorpev (Kapital FM/Radio Nigeria Abuja)

 

66- Best Radio Newscaster of the Year   Female

– Adaolisa Adirika (Blaze FM Anambra)

 

67- Best Nigerian DJ   (Listeners Choice)

DJ Xclusive (Cool FM Lagos)

 

 

68- Best Nigeria VDJ

– DJ Spinall (Channel O Africa)

 

 

69- Presenter Extraordinaire    

Victor Otuya (Radio Continental)

 

70- Outstanding TV presenter (Male) (Entertainment/Talk Show)

-Joseph Benjamin (Project Fame)

 

71- Outstanding TV presenter (Female) (Entertainment/Talk Show)

Helen Paul (Jara)

 

Outstanding Radio Program Presenter (s).

(NORTH)

72 Outstanding Radio Program Presenter (s) Morning Ride

Toyin Alabi (Issues and Events on Liberty FM Kaduna

 

73Outstanding Radio Program Presenter (s) Midday/Lunch Hour

.Faith Onyebujoh (Cool FM Abuja)

 

74 Outstanding Radio Program Presenter (s) (Drivetime

-Terry Ikumi ( Kapital FM ,Abuja)

 

 

—————————————————————————————————————————

SOUTH-WEST

 

75- Outstanding Radio Program Presenter (s) (Morning Ride)

Adeolu Gboyega (Orange FM Akure)

 

76- Outstanding Radio Program Presenter (s) (Midday/Lunch Hour

-Yugee Bamidele (Independent Radio Benin)

 

77 Outstanding Radio Program Presenter (s) (Drivetime)

Osato Edokpayi (Vibe FM Benin)

 

78- Outstanding Radio Program Presenter ( Night cruise)

.Dayo Adeyemi (Royal FM Ilorin)

 

—————————————————————————————————————————

South-East

 

79- Outstanding Radio Program Presenter (s) (Morning Ride

Valentine Ohu (Cool FM PH)

 

 

80- Outstanding Radio Program Presenter (s) (Midday/Lunch Hour

Tobe Da Diva (Midday Express on Dream FM Enugu)

 

 

  1. 81. Sexiest On-Air Personality–   Male

Big Mo (Wazobia FM Abuja)

 

 

82- Sexiest On-Air PersonalityFemale

     -Zainab Balogun

 

83- Actor Of The Year

Chinedu Ikhedieze (Johnson’s Family).

 

84 Actress of the Year (Viewers Choice)

-Kehinde Bankole

 

  1. Nigerian Broadcaster of the year     (Male)

-Steve Onu Yaw (Wazobia FM Lagos)

 

86 Nigerian Broadcaster of the year-   Female

Gbemi Olateru Olagbegi- (Beat FM)

 

 

—————————————————————————————————————————

 

87-African Broadcaster of the Year Male

-IK Osakioduwa (Nigeria)
88-African Broadcaster of the Year -Female

Marian Nyako-Lartey (PRTV South Africa)

 

 

 

LAGOS

89- Outstanding Radio Program Presenters (Morning Ride )  

Mannie, Shine Bhego and Mercy Ajisafe (Good Morning Nigeria Show on Cool FM)

 

 

90- Outstanding Radio Program Presenter (s) (Midday/Lunch Hour

     – Gloria Maduka (Brunch Time on Inspiration FM)

 

91- Outstanding Radio Program Presenter (s) (Drivetime )

-Tisan Bako (Power Play on Raypower FM, Lagos)

.

92- Outstanding Radio Program Presenter (s) (Night cruise)

   Daniel Akpata (Radio Continental)

 

 

 

LEAVE A REPLY