The ZAFAA Global Awards 2013 Nominees

Yvonne Nelson In Mai Atafo Inspired Dress
Yvonne Nelson In Mai Atafo Inspired Dress
Yvonne Nelson In Mai Atafo Inspired Dress
Yvonne Nelson In Mai Atafo Inspired Dress

Here are the nominees for the African Film Festival and Academy Awards (ZAFAA Global Awards) 2013 . The list was announced on August 29, 2013 at a press conference, which took place at the Barking Enterprise Center in London. The award ceremony is scheduled to take place on October 16, 2013 in London, at the KIA Oval.

Check out the nominess.
1. Best Director

  • Pascal Amanfo (House of Gold, Ghana)
  • Frank Rajah Arase (The Prince, Ghana)
  • Ikechukwu Onyeka (Brothers Keeeper, Nigeria)
  • Tope Oshin Ogun (Journey To Self, Nigeria)
  • Pascal Amanfo (Letters to My Mother,  Ghana)
  • Obi Emelonye (Last Fight to Abuja, London)

2. Best Actor

  • Majid Michel (Brother’s Keeper, Nigeria)
  • Solomon Akiyesi (Blood of Shiloh, Nigeria)
  • Mike Ezuruonye (The Cartel, Nigeria)
  • John Dumelo (Letter to my Mother, Ghana)
  • Majid Michel (The Prince, Ghana)

3. Best Actress

  • Yvonne Nelson (The Prince, Ghana)
  • Omoni Oboli (Brothers Keeper, Nigeria)
  • Yvonne Nelson (House of Gold, Ghana)
  • Omotola Jalade Ekeinde (Last Flight to Abuja, London)

4. Best Lead Actor Indigenous

  • Femi Brainard (Mo Sorire, Nigeria)
  • Alex Adu Kofi (Okomfo Anokye, Ghana)
  • Rykardo Agbor (Ifa Iwa, Nigeria)
  • Wale Adebayo (Mahuru, Nigeria)

5. Best Lead Actress Inigenous

  • Tayo Odueke (Mo Sorire, Nigeria)
  • Moji Olaiya (Mahuru, Nigeria)
  • Fathia Balogun (Mahuru, Nigeria)
  • Ngozi Nwosu (Mo Sorire, Nigeria)
  • Ronke Ojo (Ifa Iwa, Nigeria)

6. Best Supporting Actor

  • Luclay Misoya (The Cartel, Nigeria)
  • Francis Odega (House of Gold, Ghana)
  • Adjetey Annang (Letters to my Mother, Ghana)

7. Best Supporting Actress

  • Tana Adelana (Single and Married, Ghana)
  • Omawumi Megbele (House of Gold, Ghana)
  • Beverly Naya (Brother’s Keeper, Nigeria)
  • Martha Ankomah (The Cartel, Nigeria)

8. Best Newcomer

  • Itz Tifanny (Single and Married, Ghana)
  • Henry Ado Asiedu (House of Gold, Ghana)
  • Mercy Chinwo (House of Gold, Ghana)
  • Kathrine Obiang (Journey to Self, Nigeria)
  • Marie Gomez (Shameful Deceit, London)
  • Desmond Finney (Ibu in Sierra Leone, Sierra Leone)

9. Best Child Performance

  • Lisa Asor Awuku (House of Gold, Ghana)
  • Tobi Oboli (Brother’s Keeper, Nigeria)
  • Victor Okenwa (God of Shiloh, Nigeria)
  • Victor Okenwa Jr. (Musical Whispers, Nigeria)

10. Best Picture

  • House of Gold (Ghana)
  • Brother’s Keeper (Nigeria)
  • Last Flight To Abuja (London)
  • The Cartel (Nigeria)
  • Letters to My Mother (Ghana)

11. Best Indigenous Movie

  • Mo Sorire (Nigeria)
  • Ifa Iwa (Nigeria)
  • Mahuru (Nigeria)
  • Okomfo Anokye (Ghana)
  • Mdundiko (Tanzania)

12. Best Short Film

  • Hope (Nigeria)
  • I See U (Cameroon)
  • Beleh (Cameroon)

13. Best Use of Costume

  • Single and Married (Ghana)
  • The Prince (Ghana)
  • House of Gold (Ghana)

14. Best Screenplay

  • Letters to My Mother (Ghana)
  • House of Gold (Ghana)
  • Single and Married (Ghana)
  • Brother’s Keeper (Nigeria)

15. Best Special Effect

  • Last Flight to Abuja (London)
  • The Twin Sword (Nigeria)
  • Spirit of a Hero (Nigeria)

16. Best Cinematography

  • Letters to my Mother (Ghana)
  • Single and Married (Ghana)
  • House of Gold (Ghana)
  • Last Flight to Abuja (London)

17. Best Sound

  • Brother’s Keeper (Nigeria)
  • Last Flight to Abuja (London)
  • House of Gold (Ghana)

18. Best Editing

  • Brother’s Keeper (Nigeria)
  • Last Flight to Abuja (London)
  • Single and Married (Ghana)

19. Best African TV in UK

  • BEN TV (SKY 182)
  • OH TV (SKY 199)
  • ABN TV (SKY 290)

Non-Competitive Honours in Recognition of their Contribution to the African Film Industry in London
Theodora Ibekwe
Collins Archie-Pearce

Lifetime Achievement Award
Ernest Abby Quaye (Ghana)

Posthumous Awards
Justus Esiri (Nigeria)